Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
to projekt przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w przedszkolu, w szkole czy w bibliotece ma na celu poprawę stanu czytelnictwa w Polsce poprzez dofinansowanie zakupu książek do instytucji publicznych.
Biblioteki szkolne i pedagogiczne mogą wnioskować o wsparcie na zakup książek w ramach Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jakie książki można kupić z dofinansowania NPRCz?
W ramach dofinansowania z programu NPRCz szkoła podstawowa, biblioteka czy przedszkole może zakupić właśnie teatrzyk kamishibai z zestawem bajek – teatrzyk kamishibai, książka kamishibai to książka obrazkowa.
Każda z tych książek ma swój własny numer ISBN umieszczony na karcie z numerem 1.
Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych, szkół, przedszkoli i bibliotek pedagogicznych obejmuje szczególnie książki obrazkowe kamishibai.
Według ministerstwa edukacji, biblioteki powinny kupić przede wszystkim pozycje dotyczące historii Polski XX wieku, a także książki “ukazujące wartość rodziny i życia człowieka”.
Nasza oferta książek w ramach projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa to właśnie książki kamishibai dla dzieci w różnym wieku. Wszystkie pozycje, które oferujemy, są nowościami na rynku wydawniczym.
Nowoczesność i uniwersalność naszych bajek do drewnianego teatrzyku polega na możliwości wykorzystania ich do nauki zarówno języka polskiego przez obcokrajowców, jak też do nauki j. angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i ukraińskiego. Każdy z tekstów został precyzyjnie opracowany przez lektora - tłumacza danego języka.
Współpracujemy głównie z native speakerami.
Większość naszych bajek ma 2 teksty w języku polskim: jeden tekst dłuższy, literacki i drugi tekst prosty, skrócony. Dzięki temu te pozycje są przydatne zarówno do czytania przez osobę dorosłą, jak również przez dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z czytaniem. Nasze ilustracyjne bajki przez kolorowe, atrakcyjne opracowanie stanowią dla dzieci zachętę do głośnego czytania i opowiadania. To ciekawa propozycja propagująca czytanie książek.
______________________
Aktualnie trwa nabór do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na rok 2023.
Do 31 października 2022 dyrektorzy szkół, przedszkoli i bibliotek pedagogicznych mogą składać wnioski do organów prowadzących o dofinansowanie w ramach NPRCz 2.0. Ta forma rządowego wsparcia jest często nazywana dotacją albo dotacją podręcznikową.
Szczegółowe informacje i wzory wniosków są dostępne na stronie rządowej:
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/nabor-wnioskow-na-2023-rok-do-narodowego-programu-rozwoju-czytelnictwa-20